• phone0414 318 3040-3038

  • emailhayem@harran.edu.tr

GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması Devam Ediyor

GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması Devam Ediyor

GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması başvuruları 15 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatıldı.

55 nolu haber resmi

Harran Üniversitesi koordinatörlüğünde bu yıl 5.si düzenlenecek olan GAP Yeşil İnovasyon 2022 projesi kapsamında GAP illerinden Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Kilis, Siirt, Şırnak’tan ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde öğrencilerinin katılım sağlayabileceği “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği” ve “Sürdürülebilir Ekoloji ve Çevre” yarışmaları düzenlenecektir.

Başvurular için son tarih 15 Mayıs 2022 olup https://harusem.harran.edu.tr/ adresinden başvuru çevrimiçi şekilde yapılabilir. 9 ilden sergiye seçilen finalist çalışmalar 2022 Haziran ayı içinde Şanlıurfa’da bir araya gelecektir. Yarışma sonucunda her iki kategoride yer alan “ortaokul, lise ve üniversite” düzeyindeki birinci, ikinci ve üçüncü olan yarışmacıların ise yurt içi bilim gezisi ile ödüllendirilmesi planlanmaktadır.

Yarışma hakkında detayları paylaşan Proje Koordinatörü HARÜSEM Müdürü Doç. Dr. Ahmet GÖÇEN “Hem Dünya hem de ülkemiz üzerinde sürekli artan nüfus artışına paralel bir şekilde enerji kaynaklarının tüketimi de çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu açıdan “GAP Yeşil İnovasyon Projesi’nin amacı “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği” alanında Bölge’deki ortaokul ve lise öğrencilerinin proje geliştirme, inovasyon yetenekleri ve bilinçlerinin arttırılmasını sağlamaktadır.” dedi.

Proje kapsamında Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge ekibi ve Urfa STEM Merkezi tüm başvuran okullara birebir mentörlük desteği sağlamaktadır. Lisans düzeyinde HRÜ Mühendislik Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi M. Emin Tenekeci, GAP Yeşil Projesi İl Koordinatörü olarak lisans düzeyindeki çalışmalara destek vermektedir.