• phone0414 318 3040-3038

  • emailhayem@harran.edu.tr

GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması Başladı

GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması Başladı

5.GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması Başvuruları Başladı

   GAP İdaresi tarafından organize edilen Harran Üniversitesi koordinatörlüğünde bu yıl 5.si düzenlenecek olan GAP Yeşil İnovasyon 2022 projesi kapsamında GAP illerinden Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Kilis, Siirt, Şırnak’tan ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde öğrencilerinin katılım sağlayabileceği “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği” ve “Sürdürülebilir Ekoloji ve Çevre” yarışmaları düzenlenecektir.

Yarışma sonucunda her iki kategoride yer alan ortaokul, lise ve üniversite düzeyindeki birinci, ikinci ve üçüncü olan yarışmacıların ise yurt içi bilim gezisi ile ödüllendirilmesi planlanmaktadır. Yarışma başvuruları 1 Şubat-30 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Harran Üniversitesi yarışma kapsamında il seminerleri, bilgilendirme toplantıları ve afişler yardımıyla duyuruları yapılacaktır. Yarışma hakkında detayları paylaşan HARÜSEM Müdürü Doç. Dr. Ahmet GÖÇEN “Hem Dünya hem de ülkemiz üzerinde sürekli artan nüfus artışı ile paralel bir şekilde tüketilebilir enerji kaynaklarının tüketimi de çok hızlı bir şekilde yükselmektedir. Ayrıca ülkemiz birçok ülkeye göre çok avantajlı konumdadır. Ancak ülkemizin konumu bu kadar iyi olmasına rağmen dünya standartlarının çok gerisinde kalmıştır. Bundan dolayı yapmayı planladığımız faaliyetler sayesinde öğrencilerde farkındalık oluşturularak, çevresel sorunlara karşı üretici düşünce yapısının gelişmesi planlanmaktadır.  Bu kapsamda “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Projesi” Eylem planında kurumsal kapasite geliştirme bileşeni altındaki önemli bir faaliyet halkın ve özelde öğrencilerin konu hakkında bilinçlerinin arttırılmasıdır. Bu eksende geliştirilen “GAP Yeşil İnovasyon Projesi’nin amacı “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği” alanında Bölge’deki ortaokul ve lise öğrencilerinin proje geliştirme, inovasyon yetenekleri ve bilinçlerinin arttırılmasını sağlamaktadır.” dedi.

GAP Yeşil İnovasyon Yarışması başvuru sayımız her geçen yıl artmakta olup bu yıl festival havasında bütün Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerimizden ortaokul, lise ve bu yıl ilk defa düzenlenecek üniversite düzeyinde öğrencilerimizin başvuru ve ilgilerinin yoğun olmasını bekliyoruz.